Close

Ochranné pomůcky v zaměstnání jsou důležitější než si myslíte

Pracovní úrazy jsou stále častým důvodem pracovní neschopnosti zaměstnanců. Mnoho z nich neakceptuje bezpečností nařízení o ochranných pomůckách. Ohrožují tak nejen své zdraví, ale často také zdraví svých spolupracovníků a kolegů. Nejednou se jedná o zranění zcela zbytečné, mnohdy s trvalými následky a šlo mu zabránit vhodným ochranným prvkem. Firmy dostávají pokuty ve výši až dva miliony.

Nejohroženější pracovníci

Nejčastějšími pracovníky v neschopnosti z důvodu pracovního úrazu bývají horníci a ostatní zaměstnanci jakékoliv těžby nebo distribuce energie. Vážné úrazy se také nevyhýbají pracovníkům na stavbách a v továrnách.

Nelze to však klást za vinu pouze zaměstnancům. Některé ochranné pomůcky spíše škodí. Špatně padnoucí helma nebo pracovní boty, které dřou, nadělají více škody než užitku. Přes 70% úrazů je způsobených pádem zaviněným špatnou obuví, mnohokrát i v té pracovní. Každý člověk je jedinečný a každému sedí jiný tvar boty nebo helmy. Hromadné nákupy společného ochranného oblečení snižují riziko minimálně. Zaměstnavatelé by měli vyslechnout připomínky pracujících a vybrat ochranné pomůcky ke spokojenosti obou stran a zejména k jejich bezpečnosti.

Ponechání výběru na zaměstnancích

Některé společnosti umožňují nákup ochranného oblečení zaměstnancům podle svého výběru, Většina takových firem je i následně proplatí. Bohužel je takových zaměstnanců stále poskrovnu a ani zákon není v tomto případě nakloněn pracujícím lidem. Každý si dovede sám na sebe vybrat to nejpohodlnější a zároveň to nejlepší pro svou ochranu v pracovním životě. Používání ochranných pomůcek se tak pro zaměstnance stane naprostou samozřejmostí.

Některá zaměstnání jsou hodně riziková a používání ochranných pomůcek může zachránit i samotný život. Lidé toto často zlehčují a dochází zbytečně ke zraněním, která mohou navždy změnit život kvůli špatnému rozhodnutí, které nelze vzít zpět.

Jak dále chránit zdraví zaměstnanců

Kromě ochranných pomůcek je třeba zajistit také bezpečí na samotném pracovišti. S jeho pomocí nejlépe pomůže správné značení. V praxi se však ukazuje, že běžné nápisy a výstrahy lze snadno přehlédnout. Proto se vyplatí využít světelnou signalizaci, kterou nabízí naše společnost. Pulzující světelná výstraha či výstraha spouštějící se pohybem upoutá pozornost každého. Moderní projektory zajistí podlahovou projekci, která upozorní na hrozící nebezpečí.

Technologii používají již společnosti jako ŠKODA Auto. Nejedná se však jen o řešení pro velké provozy, projektory si může koupit kdokoliv a za minimální investici ochránit zdraví svých zaměstnanců a kolegů. Nechte si od nás zpracovat nezávazný návrh na míru, stačí nás kontaktovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *